Lekarz radzi

 

Droga siostro, Drogi bracie,

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi długo wyczekiwana pielgrzymka! Przed nami radosna wędrówka, jednak żeby dobrze i zdrowo ją przeżyć warto przygotować się do niej nieco wcześniej. Oto kilka rad:

– Przynajmniej kilka dni przed pielgrzymką postaraj się spacerować. Dzięki temu późniejsza wspólna wędrówka będzie dużo łatwiejsza.

– Pamiętaj o wygodnym obuwiu (takim, które posłuży CI również w czasie deszczu). Najlepiej sprawdzonym i rozchodzonym. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnych obtarć i bąbli na stopach.

– Weź ze sobą nakrycie głowy! Takie, które lubisz, byś bez oporów mógł je nosić podczas codziennej wędrówki.

– Dostosuj ubiór do warunków pogodowych. Nie zapomnij o płaszczu przeciwdeszczowym, ciepłej bluzie, ale również o lekkich i przewiewnych koszulkach (zakryte ramiona pozwolą uniknąć poparzeń słonecznych).

– Przed pielgrzymką udaj się do swojego lekarza rodzinnego, poproś o wypełnienie karty pielgrzymkowej. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe (niedoczynność/nadczynność tarczycy, cukrzyca, padaczka, astma, alergia, uczulenia…) koniecznie poinformuj lekarza o swoim stanie zdrowia i wpisz swoje schorzenia na karcie zgłoszeniowej. Pozwoli to na lepszą opiekę i sprawniejsze działanie medyków. Nie zapomnij o niezbędnych lekach, które przyjmujesz na co dzień.

– Postaraj się zaopatrzyć w 2 bandaże elastyczne i tabletki na ból gardła. Ochronny krem z filtrem (słonecznym) również powinien znaleźć się w Twoim bagażu.